Jump to content


Sign in to follow this  
Bobo

IRC History - Всяко нещо си има началото.

Recommended Posts

Историята на IRC от Jarkko Oikarinen

 

Не знам дали това ще помогне много. Надявам се, че помня нещата правилно и се извинявам на хората, които ще пропусна, а те са заслужаваха да бъдат тук.

Работех в "Департамента за Инфорамционни и Процесови Науки" ("Department of Information Processing Science") в университета в Oulo през лятото на 88-ма. Предполагам, че нямаше много работа за мен. Администрирах sun сървъра на департамента, но това не ми отнемаше цялото свободно време. Затова започнах да правя комуникираща програма, която бе предназначена да направи OuluBox (публичен достъп до BBS, който бе пуснат от tolsun.oulu.fi, администриран от мен) малко по-стабилна. Намерението ми беше да позволя новинирския тип на дискусия на USENET и групите им тук в допълнение на дискусиите в реално време и другите неща свързани с BBS. Jyrki Kuoppala (jkp@cs.hut.fi) бе направил в допълнение rmsg програма за изпращане на съобщения на хора от другите машини. Идеята за канал не съществуваше (макар че се подържаше), така че се използваше главно за комуникация между двама души. (person-to-person)

 

Друга вече съществуваща проста мултипотребителска чат програма на OuluBox бе MUT (MultiUser Talk). Беше написана от Jukka Pihl (pihl@rieska.oulu.fi). Програмата беше придобила славата на не добре работеща програма, поради тази причина, първото добавено нещо в този BBS план бе IRC. Раждането на IRC бе през август 1988. Точната дата е неизвестна, но мисля, че беше някаде към края на месеца.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...